Ćwiczenia do historii
1.Teraz historia- zeszyt pracy ucznia - Stanisław Zając szkoła ponadgimnazjalna- zakres podstawowy - Toruń 2012 2. Poznać przeszłość- karty pracy ucznia - wiek XX - dla szkól ponadgimnazjalnych. zakres podstawowy - Włodzimierz Chybowski Nowa Era 2012 3. Pora na historię - testy z historii dla klasy IV-VI szkoły podstawowej - Beata Dudziak -Tomaszek - Tales 2013 stan dobry całość 15zł możliwość odbioru osobistego Wołomin, Mińsk Mazowiecki
Zapraszam, Stan jak na zdjęciu. Podręcznik i ćwiczenia do historii Zestaw podręczników do klasy 6 Cena 20 zł za 1 szt ćwiczenia gratis :) A zestaw 100zl
Podręcznik Historia 2 został przygotowany dla uczniów drugiej klasy szkoły branżowej I stopnia. Tom drugi zawiera treści pozwalające zrealizować wymagania przewidziane w podstawie programowej i uwzględnia jedną godzinę nauczania w tygodniu. Publikacja zawiera opis wydarzeń historycznych od okresu porozbiorowego do wydarzeń sprzed wybuchu II wojny światowej. Obejmuje tematy dotyczące I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i historii II Rzeczypospolitej. Obfituje w ilustracje, wykresy oraz sylwetki postaci związanych z prezentowanym okresem. Teksty źródłowe i mapy ułatwiają zrozumienie tematów, a ćwiczenia i polecenia utrwalają podstawową wiedzę z przedmiotu.

Biografia królowej Wiktorii. Kiedy nauczyciel muzyki zalecił kilkuletniej Wiktorii systematyczne ćwiczenia, dziewczynka odpowiedziała „Ja nic nie muszę”. Kim była władczyni, nad której imperium nigdy nie zachodziło słońce? Kim była najdłużej panująca monarchini europejska, której imieniem określa się ponad pół wieku brytyjskiej historii i kultury?Opowieść o kobiecie, z woli opatrzności wyznaczonej do odegrania roli, do której zdaniem autora nie dorosła. Opowieść o źle kochanym dziecku, o młodej władczyni, której udało się wywalczyć wolność i niezależność w czasach gdy "przyzwoitej kobiecie" nie przychodziła nawet do głowy myśl o samodzielności. Bardzo krytyczna niekiedy analiza osobowości Wiktorii i jej relacji z najbliższymi, jej usposobienia i postawy intelektualnej. Analiza fenomenu wiktoriańskiej" mentalności i obyczajowości, które tak wyraźnie naznaczyły kulturę Anglii drugiej połowy XIX wieku. MOŻLIWA WYSYŁKA NA KOSZT KUPUJĄCEGO W/G CENNIKA P.P. WPŁATA NA KONTO. CZAS REALIZACJI 5-7 DNI
Książka w bardzo dobrym stanie, czysta, bez zapisków, bez plam itp., kompletna, zwarta, pięknie ilustrowana, zabawna! Informacja ze strony wydawcy: "Czytam Sobie. Poziom 1. Baba Jaga na deskorolce, Zbigniew Dmitroca, Wydawnictwo Harperkids Dane produktu: Baba Jaga na deskorolce. Czytam sobie - poziom pierwszy, Składam słowa, to prosta i zabawna historia autorstwa znanego polskiego poety, twórcy wierszy dla dzieci, Zbigniewa Dmitrocy, dzięki której twoja pociecha odkryje magię samodzielnego czytania. Bo które dziecko nie chciałoby poczytać historii o tym, jak Baba Jaga zgubiła swoją magiczną miotłę i musiała się przesiąść na deskorolkę? Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierający naukę czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Książki na poziomie pierwszym napisane są krótkimi zdaniami, bez użycia trudniejszych głosek, a każda historia składa się ze 150-200 wyrazów. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a na stronach znajdziemy również ramki służące do ćwiczenia głoskowania. Dowcipne kolorowe ilustracje Joanny Furgalińskiej wspierają rozumienie tekstu, zachęcają dzieci do pracy z książką - i cieszą oko dorosłych. Dzięki poręcznemu formatowi praca z książką jest bardzo wygodna. Seria Czytam sobie została opracowana na podstawie zaleceń metodyków."

Jak można odnieść wrażenie, sama historia zmagań młodych mężczyzn o tytuł mistrza olimpijskiego antycznej Hellady, w „Dysku olimpijskim” ma znaczenie poboczne. Główny bohater Sotion i podobni mu przedstawiciele świata greckiego, przybywają do Olimpii, gdzie po odbyciu wielomiesięcznych ćwiczeń, w aurze rywalizacji, ostatecznie stają do świętych zawodów. Dzieje się to niedawno po zwycięskiej ale i dramatycznej wojnie z Persją, to jest w chwili gdy Grecy próbując podnieść się ze zniszczeń, w sposób szczególny podkreślają swoją dumę. Wszelkie działania bohaterów są dla Parandowskiego pretekstem do złożenia hołdu dziedzictwu, które na tym etapie, jest jeszcze dalekie od poddania się brzemiennym w skutkach procesom historii nowożytnej. Wysiłek fizyczny jest tu nie tylko doświadczeniem świetności ludzkiego ciała, ale również przeżyciem duchowym. Obrazy na które składają się przeciągłe ćwiczenia w gimnazjonie, rytm hipnotycznie następujących po sobie upalnych dni, refleksje w otoczeniu budowli kompleksu olimpijskiego, to służące kontemplacji panoramiczne kadry. Podkreślone jest to dodatkowo wyważonym stylem autora. Powieść przenika sentymentalne przeczucie zbliżających się zmian. Mówi nam o tym przede wszystkim rywalizacja wiernego tradycji Sotiona, z obrazoburczym Ikkosem. Ikkos jest jakby zaczynem, który wraz z upływem lat, gruntownie odmieni sport (dziś powiedzielibyśmy skomercjalizuje go) i odsunie w niepamięć zasadę powszechności i bezinteresowności. Mam wrażenie, że Parandowskiemu chodziło tu nie tylko o sport.
Ksiazka uzywana ale w stanie idealnym. Jak nowa! Odbiór osobisty na ulicy Myśliwskiej w Krakowie. Polecam! Ogloszenie aktualne! Dosyc czesto nie moge odebrac komorki wiec najszybsza metoda kontaktu jest wiadomosc poprzez OLX. Poznaj nowoczesny warsztat pracy programisty Naucz się tworzyć funkcje i używać typów danych Dowiedz się, na czym polega programowanie obiektowe w C++ Przekonaj się, że programowanie w C++ to nic trudnego! C++ stanowi obecnie najbardziej rozpowszechniony język programowania. Choć nie każdy o tym wie, dał on początek wielu innym, wyspecjalizowanym językom, zaś dla tysięcy studentów kierunków informatycznych niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych przedmiotów na studiach. Napisane w nim aplikacje można spotkać dosłownie na każdym kroku i w każdym systemie operacyjnym, a sprawnie posługujący się nim programiści mogą liczyć na dobre oferty pracy. Mimo upływu lat C++ wciąż jest językiem bardzo nowoczesnym, a dzięki długiej historii stanowi narzędzie bardzo dojrzałe i doskonale sprawdzone. Jedynym problemem wydaje się to, że tak wiele osób uważa go za język skomplikowany i trudny do opanowania. O tym, że wcale tak być nie musi, możesz przekonać się dzięki książce "C++. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie III ". Zgromadzone w niej informacje i ćwiczenia w prosty i niezwykle pragmatyczny sposób wprowadzą Cię w podstawy "tajemnej" wiedzy programistycznej. Dowiesz się między innymi, jak posługiwać się plikami źródłowymi tworzącymi program C++, zapewniać sobie dostęp do bibliotek i używać funkcji standardowych, wykonywać operacje wejścia-wyjścia, korzystać z różnych instrukcji warunkowych oraz deklarować czy definiować własne funkcje. Poznasz też standardowe typy danych dostępne w języku C++, nauczysz się deklarować zmienne i przeprowadzać na nich rozmaite operacje. Zrozumiesz, jak tworzyć własne typy danych i do czego może Ci się to przydać. Warsztat programisty C++ Podstawowe informacje o języku i narzędziach Organizacja plików źródłowych Obsługa strumieni wejścia i wyjścia Dołączanie bibliotek i korzystanie z funkcji bibliotecznych Implementowanie algorytmów przy użyciu instrukcji warunkowych Deklarowanie i definiowanie własnych funkcji Tworzenie i używanie zmiennych różnych typów Definiowanie własnych typów danych w postaci klas Podstawowe informacje o kontenerach Przećwicz C++ w praktyce!

Wykorzystaj swoje emocje do realizacji pragnień Emocje odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Mają bezpośredni wpływ na nawiązywane przez nas relacje, a także podejmowane decyzje – od tych najdrobniejszych, po życiowe. Potrafią paraliżować, wywoływać bezsilność, a także dodawać skrzydeł. Jeśli nauczysz się rozpoznawać emocje, świadomie nimi kierować oraz zarządzać, staną się precyzyjnymi wskazówkami do realizacji Twoich najskrytszych pragnień. W jaki sposób to zrobić? Wykorzystaj w tym celu sprawdzone techniki, takie jak Prawo Przyciągania! Twórcy Prawa Przyciągania zdradzą Ci jego sekret Esther i Jerry Hicks, amerykańskie małżeństwo i odkrywcy Prawa Przyciągania, pokażą Ci, jak w praktyczny sposób wykorzystać teorię przyciągania do poznania i zarządzania swoimi emocjami. Uświadomią Ci znaczenie każdej z nich, a także pokażą jak je użytkować na co dzień. Dzięki temu staną się one precyzyjnymi wskazówkami, które będziesz mógł traktować jako życiowy drogowskaz. Wykorzystując w praktyce Prawo Przyciągania oraz znajomość swoich emocji będziesz mógł znaleźć partnera, pokonać chorobę, rozwiązać rodzinne waśnie, poprawić swoją organizację, odzyskać równowagę emocjonalną, a nawet zrzucić zbędne kilogramy! Prawo Przyciągania w praktyce – odkryj jego zasady Prawo Przyciągania głosi: „Istota tego, co podobne, przyciąga podobne”. Oznacza to, że jeżeli czujesz się niedoceniany z powodu okoliczności, które w ostatnim czasie miały miejsce w Twoim życiu, Prawo Przyciągania nie jest w stanie w tym momencie otoczyć Cię ludźmi, którzy by Cię doceniali. Byłoby to wbrew jego zasadom! Zatem co powinieneś zrobić? To proste! Zacznij świadomie i subtelnie kierunkować własne myśli w stronę zachowań i rzeczy, których pragniesz. Kiedy zrozumiesz, jak działa ten potężny Strumień Życia, stosowanie teorii przyciągania stanie się Twoją drugą naturą! Twoje emocje są precyzyjnymi wskazówkami W tej książce Autorzy dzielą się z Tobą nie tylko teorią dotyczącą Prawa Przyciągania i stosowania go w praktyce. Podpowiadają, jakie techniki i ćwiczenia mogą Ci pomóc w jego codziennym stosowaniu. Dodatkowo opisują również ponad trzydzieści autentycznych historii, opisujących rozmaite sytuacje, w których często znajdują się ludzie będący w dysharmonii ze swoimi własnymi pragnieniami. Z ich pomocą odkryjesz, jak Prawo Przyciągania realnie wpływa na życie i w jaki sposób, w połączeniu z Twoimi emocjami, zastosować jego zasady do osiągnięcia dobrobytu, spełnienia marzeń czy poprawy relacji z najbliższymi. Odkryj potęgę swoich emocji!
Kody Energetyczne. 7-stopniowy program uzdrawiania ciała i duszy za pomocą medycyny energetycznej, neurobiologii i fizyki kwantowej Ilość stron: 496 Czym są Kody Energetyczne? Kody Energetyczne to zestaw praktyk, które możesz wykonywać samodzielnie, by wywołać własny Przeskok Kwantowy. Dzięki nim zdołasz pokonać zamęt emocjonalny, choroby, wyczerpanie i frustrację. Wejdziesz na drogę prowadzącą do radości, jasności, dobrego samopoczucia i twórczego wyrażania siebie. Praktyki opisane w książce nauczą Cię, jak budować nowe wewnętrzne połączenia wspierające Twoją prawdziwą naturę istoty energetycznej. Przywracając naturalny przepływ energii w ciele, dokonasz zmiany w swojej tożsamości z Opiekuńczej Osobowości na Duchowe Ja. Autorska metoda opracowana przez specjalistkę Autorka tej książki, dr Sue Morter, jest międzynarodową prelegentką, ekspertką w dziedzinie medycyny bioenergetycznej i wizjonerką kwantową. Naucza, jak trenować system nerwowy i subtelną energię w ciele – w procesie zwanym Ucieleśnieniem. Poprzez Kody Energetyczne i jogę, których uczy podczas seminariów, ukazuje związek między myślami kwantowymi, medycyną energetyczną i uzdrawianiem. Za pomocą umysłu i głębokiego oddechu zmienia wzory impulsów nerwowych w ciele. Holistyczne uzdrawianie dzięki energii Kody Energetyczne dadzą Ci konieczne narzędzia, abyś poczuł i doznał w swoim ciele, umyśle i duchu, że wszystko w Twoim życiu jest energią. Będziesz żyć tuż pod poziomem umysłu i jego historii, w swoim centrum, z dala od dramatów i cierpienia. Oglądanie życia z tej głębokiej i bogatej perspektywy zmieni znaczenie prawie każdej rzeczy, z którą masz do czynienia. Kiedy obudzisz w swoim ciele głębszą świadomość, zauważysz, że Kody Energetyczne są niezwykle budujące. To pozwoli Ci na szersze postrzeganie wyższego poziomu świadomości. Kody Energetyczne – kto może je stosować? Wielu nastolatków stosowało Kody Energetyczne, by odnaleźć swoje miejsce w świecie i przerwało destrukcyjne nawyki takie, jak nadużywanie narkotyków, zaburzenia odżywiania i okaleczanie siebie, by coś „poczuć”. Dzięki nowej wiedzy o sobie jako twórcy, doświadczysz cierpliwości i obecności, jakich do tej pory nie znałeś. Wkroczysz w życie jako przewodnik, jakim jeszcze nigdy siebie nie postrzegałeś. Siedem Kodów Energetycznych Siedem Kodów Energetycznych to mapa życia jako Duchowe Ja. Możesz praktykować te zasady i metody samodzielnie według opisanych w tej książce wskazówek. Pomogą Ci one wyleczyć mentalne, emocjonalne i fizyczne dysfunkcje oraz stworzyć równowagę i dobrostan w każdym obszarze Twojego życia. Każdy z siedmiu Kodów współgra z jedną czakrą, czyli głównym centrum energetycznym ciała, od podstawy kręgosłupa po czubek głowy. Kody energetyczne w praktyce Praktykowanie Kodów Energetycznych jest bardzo proste, a nawet sprawia przyjemność. Dzięki tej książce poznasz ćwiczenia oddechowe i łatwe, ale skuteczne ruchy i medytacje, w tym specjalny rodzaj jogi, która poruszy energię w Twoim ciele – i w Twoim życiu – tam, gdzie była ona zastana, powodując ból. Kiedy przywrócisz prawidłowy przepływ energii, od razu zaczniesz dostrzegać wiele pozytywnych zmian. Mogą to być: poprawa i uzdrowienie mentalnych, emocjonalnych i fizycznych dysfunkcji oraz chorób, większy poziom energii, motywacja i jasność, a przede wszystkim równowaga i dobre samopoczucie w każdym obszarze Twojego życia. Zmień swoje życie poprzez zmianę energii
Sprzedam książkę pt.: „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum” Książkę napisała Beata Gromadzka, a została wydana Nakładem Wydawnictwa Szkolnego Romy Koper ARKA sp. z o.o. w 2002 roku w Poznaniu. Posiada 376 stron, mnóstwo kolorowych ilustracji oraz miękką lakierowaną okładkę, a jej wymiary to ok. 16,5 cm (szerokość) na ok. 23,5 cm (wysokość). Ogólny stan egzemplarza oceniamy jako plus dobry – lekko podgięta na rogach okładka, przybrudzone i podgięte na kantach kartki, przednie kartki (do ok. 110 str.) zostały zalane wodą przez co po wyschnięciu pomarszczyły się. Jest to podręcznik z nieaktualnej podstawy programowej ale może świetnie posłużyć do samodzielnej nauki albo korepetycji. SPIS TREŚCI: CZŁOWIEK – PRZYPADEK CZY ARCYDZIEŁO ? W kręgu kultury antycznej i biblijnej Jan Parandowski, Mitologia. Początki ludzkości Karel Čapek, Ukaranie Prometeusza Zbigniew Herbert, Stary Prometeusz Gustaw Herling-Grudziński, Dziennik pisany nocą Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymian Biblia. Księga Rodzaju Biblia. Drugi opis stworzenia człowieka Wacław Oszajca, O stworzeniu człowieka Wisława Szymborska, Może to wszystko Adam Szostkiewicz, Komu potrzebny jest Dekalog? CZŁOWIEK W DRODZE ŻYCIA. MOTYW DROGI I JEGO ROLA W KULTURZE W kręgu kultury antycznej i biblijnej Jan Parandowski, Mitologia. Tułaczka Odyseusza Homer, Odyseja Jan Parandowski, Mitologia. Dzieje Tezeusza Zbigniew Herbert, Historia Minotaura Michał Głowiński, Labirynt budowany w słowie Biblia. Upadek pierwszych ludzi Biblia. Przypowieść o synu marnotrawnym Tadeusz Różewicz, Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Boscha) Czesław Miłosz, Hymn o Perle W LABIRYNCIE UCZUĆ W kręgu kultury antycznej i biblijnej Safona, Do dziewczyny Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Róże dla Safony; Fotografia; Miłość Anakreont, Słodki bój Biblia. Pieśń nad Pieśniami Biblia. Hymn do miłości Czesław Miłosz, Wiara; Nadzieja; Miłość W kręgu kultury średniowiecza Jaufre Rudel, Gdy dnie wydłuża maj zielony Dzieje Tristana i Izoldy Halina Poświatowska, *** (tutaj leży Izold jasnowłosa…) Anna Świrszczyńska, Trystan mówi do Izoldy; Jestem napełniona miłością; Taniec miłości Wisława Szymborska, Miłość od pierwszego wejrzenia Piotr Abelard, Historia moich niedoli i inne listy François Villon, Ballada piękney płatnerki do dziewcząt letkiego obyczayu Polski list miłosny z I poł. XV w. W kręgu kultury renesansu Giovanni Boccaccio, Sokół Francisco Petrarka, Sonety do Laury; 61. Benedetto sia’l giorno…; 90. Erano i capei d’oro…; 124. Amor, fortuna…; 132. S’amor non e… Jan Kochanowski, Fraszki; Raki; O miłości W kręgu kultury baroku John Donne, Wykład o cieniu; Waleta, żalu zabraniająca; Pchła Jan Andrzej Morsztyn, Do trupa; Niestatek (Oczy są ogień…), Niestatek (Prędzej kto wiatr…); Na krzyż na piersiach jednej panny Stanisław Grochowiak, *** (Dla zakochanych to samo staranie…) Jarosław Marek Rymkiewicz, Na trupa II W kręgu kultury oświecenia Franciszek Karpiński, Laura i Filon Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Laura i Filon Konstanty Ildefons Gałczyński, Teatrzyk „Zielona Gęś” ma zaszczyt przedstawić „Filona i Laurę i Dobrze Poinformowanego Faceta” Franciszek Dionizy Kniaźnin, Dwie lipy U KRESU DROGI W kręgu kultury antycznej i biblijnej Jan Parandowski, Mitologia. Królestwo piekieł Biblia. Księga Koheleta czyli Eklezjastesa Biblia. Apokalipsa św. Jana Czesław Miłosz, Piosenka o końcu świata Zbigniew Herbert, U wrót doliny W kręgu kultury średniowiecza Śmierć króla Artura Pieśń o Roladzie Ewa Lipska, Mądry król Legenda o świętym Aleksym John Lydgate, Taniec śmierci Stanisław Grochowisk, Rozbieranie do snu Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią Halina Poświatowska, Śmierć Miron Białoszewski, A to już Wisława Szymborska, Pogrzeb Dusza z ciała wyleciała… Zbigniew Herbert, Dusza Pana Cogito W kręgu kultury renesansu Dante Alighieri, Piekło Czesław Miłosz, Piekło Francesco Petrarka, Sonety do Laury; 271. L’ardente nodo…; 272. La vita fugge Jan Kochanowski, Treny; Tren VIII; Tren IX; Tren X; Tren XIX albo Sen Mikołaj Sęp Sarzyński, Sonet II; Sonet IV W kręgu kultury baroku Georgie Herbert, Śmierć John Donne, Sonet X Daniel Naborowski, Krótkość żywota; Na toż; Impresa Cesare Ripa, Życia krótkotrwałość Wacław Potocki, Człowiek Jarosław Marek Rymkiewicz, Na ciało, gdy umiera NA BEZDROŻACH HISTORII W kręgu kultury antycznej Jan Parandowski, Mitologia. Mity tebańskie Czesław Miłosz, Antygona Wergiliusz, Eneida Wisława Szymborska, Monolog dla Kasandry Zbigniew Herbert, Dlaczego klasycy Platon, O państwie Józef Tischner, O tym, jak Władek Trebunia-Tutka, nasz Platon podhalański, wydumoł Państwo W kręgu kultury średniowiecza Anonim zw. Galem, Kronika polska W kręgu kultury renesansu Niccolò Machiavelli, Książę Thomas More (Morus), Utopia Tomasz Campanella, Miasto Słońca Jan Kochanowski, Pieśń XIV Jan Kochanowski, O nierządne królestwo Czesław Miłosz, Do polityka Zbigniew Herbert, Tren Fortynbrasa Andrzej Frycz Modrzewski, O poprawie Rzeczypospolitej W kręgu kultury baroku Piotr Skarga, Kazania sejmowe Wacław Potocki, Wojna chocimska; Nierządem Polska stoi W kręgu kultury oświecenia Ignacy Krasicki, Do króla Jacek Kaczmarski, Rejtan, czyli raport ambasadora Ignacy Krasicki, Hymn do miłości ojczyzny; Gdybym ja był Szwajcarem…; Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki Wisława Szymborska, Utopia TRAKT ŻYCIA I MYŚLI W kręgu kultury antycznej i biblijnej Jan Parandowski, Mitologia. Syzyf Albert Camus, Mit Syzyfa Epikur, Epikur pozdrawia Menoikeusa Seneka, O życiu szczęśliwym Marek Aureliusz, Rozmyślania Leopold Staff, Marek Aureliusz mówi Zbigniew Herbert, Do Marka Aurelego Platon, Uczta Józef Tischner, O tym, cy piękno mo być prowdziwe, cy racyj prowda mo być piękno Biblia. Księga Hioba Gustaw Herling-Grudziński, Wieża Biblia. Psalm 130 Biblia. Księga Jonasza Zbigniew Herbert, Jonasz W kręgu kultury średniowiecza Św. Augustyn, Wyznania Św. Tomasz z Akwinu, Summa Teologiczna Św. Franciszek z Asyżu, Hymn świętego Franciszka Bogurodzica Lament świętokrzyski Zbigniew Herbert, Domysły na temat Barabasza W kręgu kultury renesansu Michel de Montaigne, Próby Mikołaj Rej, Rok na czterzy części rozdzielon Jan Kochanowski, Pieśń II, Pieśń IX, Na dom w Czarnoleskie, O żywocie ludzkim (Fraszki to wszytko…); O żywocie ludzkim (Wieczna Myśli) Edward Stachura, Życie to nie teatr Wisława Szymborska, Wrażenia z teatru; Buffo Jan Kochanowski, Psalm 130 Mikołaj Sęp Sarzyński, Psalm CXXX paraphrasis W kręgu kultury baroku Blaise Pascal, Myśli Kartezjusz, Rozprawa o metodzie Zbigniew Herbert, Przepaść Pana Cogito W kręgu kultury oświecenia Immanuel Kant, Co to jest oświecenie? Adam Naruszewicz, Balon Czesław Miłosz, Zaklęcie Patrick Süskind, Pachnidło Ignacy Krasicki, Wstęp do bajek Ignacy Krasicki, Jagnię i wilcy Jan Jakub Rousseau, Wyznania ARTYŚCI WOBEC ŚWIATA I SZTUKI W kręgu kultury antycznej Jan Parandowski, Mitologia. Mit o Orfeuszu Jan Parandowski, Mitologia. Apollo i Marsjasz Zbigniew Herbert, Apollo i Marsjasz Homer, Iliada Wystan Hugh Auden, Tarcza Achillesa Arystoteles, Poetyka Horacy, Exegi monumentum aere perennius Horacy, Ad Mecenatem Wisława Szymborska, Radość pisania Stanisław Grochowisk, Introdukcja Wisława Szymborska, Mozaika bizantyjska Zbigniew Herbert, Kamień z katedry Julian Przyboś, Notre-Dame W kręgu kultury renesansu Jan Kochanowski, Na swoje księgi; Do fraszek; Pieśń XXIV Wiliam Szekspir, Sonet 55 Zbigniew Herbert, Piero della Francesca W kręgu kultury baroku Jan Andrzej Morsztyn, Do swoich książek Wacław Potocki, Ogród, ale nieplewiony; bróg, ale co snop to inszego zboża; kram rozlicznego gatunku Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa W kręgu kultury oświecenia Franciszek Ksawery Dmochowski, Sztuka rymotwórcza W KRĘGU KULTUR W kręgu kultury antycznej Mity Epos Liryka Teatr i dramat Teatr rzymski – przemiany przestrzeni scenicznej Tragedia antyczna Struktura tragedii Filozofia Zakończenie Toposy – motywy – tematy W kręgu kultury biblijnej Świat Biblii Stary Testament Nowy Testament Tłumaczenia Biblii Zakończenie Toposy – motywy – tematy W kręgu kultury średniowiecza Myśliciele Sztuka i literatura Teatr i dramat Podsumowanie Toposy – motywy – tematy W kręgu kultury renesansu Prądy umysłowe Sztuka Filozofia Literatura Toposy – motywy – tematy W kręgu kultury baroku Sztuka Filozofia Poezja metafizyczna Poezja kunsztowna Poezja dworska Literatura ziemiańska Podsumowanie Toposy – motywy – tematy W kręgu kultury oświecenia Filozofia Literatura Teatr i dramat Prądy artystyczne oświecenia Klasycyzm Sentymentalizm i rokoko Podsumowanie Ćwiczenia Toposy – motywy – tematy Słownik pojęć Autorzy nawiązań Autorzy obrazów Indeks osobowy Spis reprodukcji